Chcesz poprawić ogrzewanie łazienki w swoim domu, ale nie chcesz zmieniać całego systemu ogrzewania? Możesz skupić się wyłącznie na tym jednym pomieszczeniu - przecież łazienka to miejsce, w którym nie może być zimno! Co można poprawić w łazience, by było cieplej? Podpowiadamy!
Moc grzejnika w łazience – o czym warto wiedzieć?
Przyczyny niedogrzania łazienki w domu jednorodzinnym mogą być naprawdę różne. Większość z nich można z łatwością naprawić. Przede wszystkim, należy przyjrzeć się zainstalowanemu w łazience grzejnikowi. Na co zwrócić uwagę i co robić, kiedy mamy problem z grzejnikiem? Czytajcie dalej!
Stary grzejnik kontra zanieczyszczenia
Jeżeli grzejnik nie działa tylko w łazience, a w innych pokojach nie ma z nim problemu, to być może grzejnik się zamula. Pamiętaj, że wiele lat korzystania z takiego grzejnika może sprawić, że nagromadzą się w nim zanieczyszczenia – a one nie pozwolą na przepływanie gorącej wody do grzejników. Zanieczyszczony i zaniedbany grzejnik może przeciekać. Wystarczy go zdemontować ze ściany i przepłukać pod wodą.
Moc grzejnika
Jeśli zdecydujesz się już na zdjęcie kaloryfera, warto przy okazji zwiększyć jego moc. Wystarczy dokręcić jeden, ewentualnie dwa człony do zestawu, który już posiadasz. Dzięki temu, możesz zwiększyć moc o 130, a nawet… 260 W! Warto będzie też od razu przepłukać całość instalacji – dzięki temu jest szansa, że wyczyszczony kaloryfer nie zamuli się zbyt szybko.
Wymiana na nowy
Niestety, czasami nie ma rady. Jeżeli stary grzejnik będzie już zbyt mocno wyeksploatowany, to trzeba będzie go po prostu wymienić na nowy, np. aluminiowy kaloryfer. Jeżeli nie masz zamiaru przerabiać całej instalacji, musisz kupić grzejnik o identycznym rozstawie króćców. Tak samo liczba elementów - powinna być w nowym kaloryferze taka sama, jak w tym zdemontowanym. Jeżeli zaś chodzi o moc grzejnika, to kwestia raczej indywidualna. Najłatwiej będzie ją jednak ustalić, kiedy pomnożysz liczbę członków starego kaloryfera przez moc jednego członu.
A może wymiana na grzejnik elektryczny?
Grzejnik elektryczny w projekcie domu będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz nieco ulepszyć ogrzewanie łazienki. Grzejniki elektryczne przypominają nieco grzejniki drabinkowe. Możesz zdecydować się na:
a) grzejnik konwektorowy – ogrzewa podobnie do wodnego kaloryfera,
b) grzejnik promieniujący – całe ciepło zostanie wypromieniowane do przegród i przedmiotów – trochę jak w przypadku ogrzewania ściennego albo podłogowego.
c) suszarka do ręczników – dostarcza łazience do 200 W. To maksymalna moc, jaką mogą osiągnąć owe urządzenia. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się np. powiesić na takiej suszarce wilgotne ręczniki, to może być problem z przekazywaniem ciepła do pomieszczenia. Niemniej jednak to ciekawe rozwiązanie problemu długo schnącego prania.
Ingerencja w system wodnego ogrzewania centralnego
Ingerowanie w system wodnego centralnego ogrzewania jest dość kłopotliwe. Łatwiej zamontować dodatkowe źródło ciepła, całkowicie niezależne od istniejącego, np. grzejnik elektryczny. Możesz zawsze dobrać takie, który w całości pokryje zapotrzebowanie na ciepło, (podczas gdy łazienka nie ma innego ogrzewania) albo tylko wspomoże dotychczasowe źródło ciepła (jeśli jest ono niewystarczające).
Grzejniki elektryczne wiesza się na ścianie lub ustawia na nóżkach, jeżeli są w nie wyposażone. Z instalacją elektryczną łączy się je zaś za pomocą kabla z wtyczką (w pobliżu urządzenia musi być gniazdo na napięcie 230 V z uziemieniem) albo na stałe (w puszce instalacyjnej). Taki grzejnik będzie mógł działać niezależnie od ogrzewania reszty domu. Aby nim sterować, potrzebny zaś będzie termostat pokojowy. Należy jednak pamiętać o tym, że używanie takiego grzejnika może być droższe od włączonego w instalację centralnego ogrzewania wodnego.
Ogrzewanie podłogowe w łazience
Świetnym sposobem na polepszenie ogrzewania w łazience jest zamontowanie w niej ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ:
- delikatnie podnosi temperaturę podłogi ceramicznej lub kamiennej, która jest przecież z reguły bardzo zimna,
- ciepło rozchodzące się od podłogi korzystnie wpływa na odczuwanie komfortu termicznego.
Możesz także zdecydować się na elektryczne maty albo kable. Maty montuje się przy użyciu zaprawy klejowej, również na starej posadzce w łazience. Należy pamiętać, że poziom podłogi wraz z zamocowaną matą podniesie się nieznacznie. Jeśli chodzi o kable, to ciężej jest je ułożyć w domu jednorodzinnym, ponieważ samodzielnie należy ukształtować z nich pętle lub meandry. Dodatkowo, nie można kłaść ich na starej posadzce.
Rozwiązaniem jest też tzw. wodna podłogówka, którą jest jednak trudniej wykonać, niż elektryczną instalację. Taki system składa się z maty montażowej i rur. Umożliwia ograniczenie temperatury w obiegu instalacji podłogowej, dzięki czemu można włączyć go do instalacji ogrzewania grzejnikowego bez dodatkowej pompy obiegowej czy zaworu mieszającego. Pamiętaj jednak o tym, że podłogówka zadziała wyłącznie podczas pracy centralnego ogrzewania – nie możesz więc skorzystać z niej tak samo, jak z elektrycznej instalacji (np. poza sezonem grzewczym). Jednak warto wspomnieć, że sama eksploatacja podłogówki będzie o wiele tańsza – co przemawia na jej korzyść w dłuższej perspektywie ocieplania łazienki.
Każdemu według potrzeb
To jaka temperatura jest dla nas odpowiednia, sami wiemy najlepiej. Tak samo sami wiemy, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić. Na zamiary trzeba przecież mierzyć nie tylko siły, ale też portfele. Jak widać, opcji zapewnienia odpowiedniej temperatury w łazience jest bardzo dużo. Z pewnością każdy znajdzie tu optymalne rozwiązanie dla siebie.