Wybór właściwego projektu
Niestety, nie każdy projekt da się wybudować na swojej działce. Parametry budynku, np. wysokość, powierzchnię zabudowy, kąt nachylenia dachu itd., należy dopasować do wymagań zawartych w Planie Miejscowym lub Warunkach Zabudowy. Innym ważnym aspektem jest zachowanie odpowiednich odległości od granic działki. Należy pamiętać, że ściana budynku bez okien musi znajdować się w odległości 3 m od granicy, natomiast ściana z oknami w odległości 4 m. Pod uwagę trzeba również wziąć ewentualną linię zabudowy – obowiązującą, która wyznacza położenie ściany frontowej, lub nieprzekraczalną, która wyznacza obszar, na którym można wybudować dom.
Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku, gdy działka ma szerokość mniejszą lub równą 16 m. W takim wypadku budynek można zbliżyć do granicy działki na odległość 1,5 m (ścianą bez okien) – czyli dla działki o szerokości 16 m dom może mieć maksymalną szerokość 13 m.
Jeżeli wybrali Państwo projekt z naszej oferty, ale nie są pewni czy pasuje on na Państwa działkę, zalecamy, aby na nasz adres e-mail przesłać wymiary działki lub skan mapy geodezyjnej oraz wypis z Planu Miejscowego lub decyzję o Warunkach Zabudowy. Wybrany projekt lub projekty przeanalizujemy bezpłatnie pod kątem dopasowania na działkę, pomożemy w odpowiedniej lokalizacji względem stron świata lub podpowiemy, jakie zmiany w budynku pozwolą na jego wybudowanie.
Jeżeli chcesz zmniejszyć koszt budowy domu, możesz:
- sięgnąć po gotowy projekt domu – będzie on o wiele tańszy, niż wykonywany na Twoje indywidualne zamówienie.
- wybrać mniejszy dom – im większy budynek będziesz chciał postawić, tym będzie on droższy (wraz z całą jego eksploatacją).
- zdecydować się na prostą bryłę – mniej detali i ozdobników to mniejsze koszty budowy. Tutaj warto pamiętać również o dachu, który powinien być prosty i możliwie bez skosów. Prosty dach to mniej pieniędzy!
- zrezygnować z piwnicy – budowanie podpiwniczenia wiąże się z dodatkowymi, dość dużymi kosztami postawienia domu.
- budować samodzielnie – oczywiście, nie musisz budować całego domu! Możesz jednak niektóre „drobnostki” spróbować wykonać samodzielnie pod warunkiem, że posiadasz do tego odpowiednie umiejętności. To pozwoli Ci oszczędzić na robociźnie!
Świadectwo energetyczne budynku to taki dokument, który ma za zadanie opisać budynek wg. zużycia jego energii. Świadectwo energetyczne ma zatem zapewnić jak największą oszczędność na energii elektrycznej, ale i cieplnej. To konieczny element dokumentacji technicznej każdego obiektu. Jako właściciel danego budynku jesteś zobowiązany, by takie świadectwo mieć!
Pamiętaj, że nie możesz zamieszkać w wybudowanym po 2009 roku domu bez świadectwa energetycznego! Jeżeli to jednak zrobisz, grozi Ci za to kara nawet do 10 tysięcy złotych. Dokument w postaci świadectwa energetycznego może sporządzić specjalista z branży instalacyjnej, budowlanej albo architektonicznej. Cena świadectwa zależeć będzie zaś głównie od metrażu domu. Taki dokument ważny jest 10 lat. O nowe świadectwo energetyczne będziesz musiał się ubiegać, gdy tylko np. wymienisz okno w domu albo ocieplisz go.
Jeżeli chcesz wybudować dom nie wykraczający poza granicę działki budowlanej, to nie wymaga on uzyskania pozwolenia na budowę. W takim przypadku możesz postarać się albo o samo zgłoszenie budowy, albo o pozwolenie na budowę – zawartość projektu budowlanego i zakres jego weryfikacji będzie dokładnie taki sam. A więc, jaka jest różnica między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę?
Różnica tkwi w samej procedurze składania wniosku i otrzymaniu decyzji. Zgłoszenie budowy jest generalnie mniej skomplikowane od pozwolenia na budowę. Pierwsza procedura trwa nieco krócej – zgłoszenie trwa bowiem 30 dni, a pozwolenie do nawet 65-ciu. Zgłoszenie możesz wysłać bez udziału projektanta, a pozwolenie wyłącznie z projektem przygotowanym przez architekta. W zgłoszeniu nie musi brać udziału żadna strona postępowania, a w pozwoleniu na budowę już tak – ustalane są one na podstawie obszaru oddziaływania. Jeżeli chodzi zaś o samo zakończenie procedury, to akceptacją zgłoszenia budowy będzie tzw. „milcząca zgoda” organu rozpatrującego wniosek – zaś w przypadku pozwolenia będzie to wydana decyzja o pozwoleniu na budowę.
- opracowanie architektoniczne (opis i rysunki)
- opracowanie konstrukcyjne (opis i wyciąg z obliczeń konstrukcji)
- projekt wewnętrznych instalacji sanitarnych:
- wodnej
- kanalizacyjnej
- gazowej
- ogrzewania
- projekt wewnętrznych instalacji elektrycznych
- zestawienie więźby dachowej
- kopie uprawnień projektantów
- kopie zaświadczeń o przynależności projektantów do Izb branżowych aktualne na czas opracowania projektu
- projektowaną charakterystykę energetyczną z analizą możliwości wykorzystania alternatywnych systemówzaopatrzenia w energię i ciepło
- zgodę autora projektu na wprowadzanie wszelkich zmian przez projektanta dokonującego adaptacji projektu.
Projekt składa się z czterech egzemplarzy - tylu będzie wymagał od Ciebie urząd, w którym będziesz składać wniosek o pozwolenie na budowę.
Wszystkie zmiany muszą być wprowadzone z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów przez osobęposiadającą uprawnienia projektowe.
W każdym naszym projekcie znajduje się zestawienie więźby dachowej oraz stolarki. Dodatkowo do projektu można dokupić szczegółowe zestawienie stali, a także kosztorys inwestorski, który zawiera obmiar budynku i zestawienie materiałów. Na życzenie klienta dosyłamy również kosztorys w formie edytowalnej, który można wysłać różnym wykonawcom w celu uzyskania ich ofert, bez sugerowania cen. Przy zakupie projektu istnieje możliwość negocjowania ceny kosztorysu.
Każdy z naszych projektów posiada aktualną charakterystykę energetyczną, która znajduje się w części instalacyjnej za opisem instalacji.
Decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolniczej wymagają:
- użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczone do klas I, II, III, IIIa, IIIb,
- użytki rolne klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego,
- inne grunty rolne wskazane przez ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, czyli:
- grunty pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa,
- grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu,
- grunty pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych,
- grunty parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi,
- grunty rodzinnych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych,
- grunty pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi,
- grunty zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa,
- grunty torfowisk i oczek wodnych,
- grunty pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.
Kosztorys mogą Państwo u nas zamówić w dowolnym momencie, zarówno przed, jak i po zakupie projektu.
Kosztorys inwestorski jest płatny. Istnieje również możliwość udostępnienia przez pracownię bezpłatnej skróconej wersji kosztorysu, która zawiera dane do kalkulacji (np. powierzchnie ścian i podłóg) oraz koszt stanu surowego zamkniętego i stanu z wykończeniem na dany kwartał.
Oczywiście, istnieje możliwość zamówienia dodatkowego egzemplarza ze wszystkimi podpisami za ¼ ceny danego projektu lub egzemplarza archiwalnego.
Dodatkowy oryginalny egzemplarz, w przeciwieństwie do egzemplarza archiwalnego, może być wykorzystany do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.
Do każdego projektu dodatkowo dajemy:
- wygodna teczka na projekt
- dziennik budowy
- pakiet "Dom energooszczędny" ze schematem wentylacji mechanicznej
- bezpłatne dostarczenie projektu
- inne dodatkowe gratisy - zadzwoń, sprawdź aktualną listę prezentów!
Projekty typowe są zgodne z przepisami obowiązującymi na dzień ostatniej aktualizacji.
Nasze projekty można wykorzystać w dowolnym momencie, nie mają czegoś takiego jak „termin ważności”. Projektant opracowujący adaptację projektu do działki ma za zadanie dostosować projekt typowy do obowiązujących przepisów,
jeżeli te uległy zmianie po dacie ostatniej aktualizacji projektu typowego.
Do każdego projektu można zamówić szczegółowy kosztorys inwestorski. Opracowanie to obejmuje przedmiar robót, kosztorys szczegółowy oraz zestawienie robocizny, materiałów i sprzętu.
Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny przewidujemy rabat w wysokości 15% na wszystkie nasze projekty.
Skan lub zdjęcie karty (z widocznym numerem) należy przesłać na nasz e-mail wraz z zamówieniem na projekt, podając potrzebne dane do faktury i wysyłki. Zniżka nie łączy się z innymi rabatami.
Przesłanie Karty oznacza zgodę na przetwarzanie Państwa danych w zakresie potrzebnym do realizacji zamówienia oraz zapoznanie się i akceptację naszej polityki prywatność i regulaminu sprzedaży.
Oczywiście! Z przyjemnością pomożemy dobrać odpowiedni projekt do Państwa działki. Prosimy, aby na nasz adres e-mail przesłać wymiary działki lub skan mapy geodezyjnej oraz wypis z Planu Miejscowego lub decyzję o Warunkach Zabudowy, a także dodatkowe informacje, które określą, jakiego domu Państwo poszukują: rodzaj zabudowy (wolnostojący, bliźniaczy, dwulokalowy, szeregowy), liczbę kondygnacji (parterowy, z poddaszem, piętrowy), przybliżoną powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, liczbę miejsc garażowych, styl projektu itp. Taka usługa jest w naszej pracowni bezpłatna.
Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji do warunków lokalnych, których dokona uprawniony projektant (architekt adaptujący). Taka osoba bierze pełną odpowiedzialność za dokumentację i podpisuje się pod każdym rysunkiem, potwierdzając tym samym, że projekt spełnia wszystkie wymogi techniczne i formalne.
Architekt adaptujący jest również osobą, która może wprowadzić do projektu zmiany, na które zgodę wyraża Pracownia i Autor Projektu.
Naszym klientom najczęściej zalecamy wybór lokalnego architekta, który pomoże również w kontaktach z Urzędem i złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.